Közben a korábbi hetek járványügyi mutatóihoz képest mérsékelt emelkedést mutat az új fertőzöttek és kórházban ápolt betegek száma. A Koronavíus.gov.hu beszámolója szerint az elmúlt héten összesen 5 193 új fertőzöttet igazoltak és 43, többségében idős, krónikus beteg vesztette életét. Ezekkel az adatokkal együtt a járvány kezdete óta a beazonosított fertőzöttek száma 2 176 249 főre, az elhunytak száma pedig 48 380 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 2 114 134 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 13 735 főre nőtt.
Jelenleg 1124 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 24-en vannak lélegeztetőgépen. Legutóbb 828 koronavírusos beteg szorult kórházi kezelésre, akik közül 14 fő volt lélegeztetőgépen.
Országos átlagot tekintve tovább növekszik a szennyvíz koronavírus koncentrációja is. Az NNK adatai szerint a 49. héten a vizsgált városok többségénél – így Budapest mindhárom szennyvíztisztító telepének ellátási területén, a Budapest környéki agglomerációs településeken, valamint Debrecenben, Miskolcon, Pécsett, Salgótarjánban, Szegeden, Szekszárdon, Szolnokon, Veszprémben és Zalaegerszegen is – emelkedő tendencia figyelhető meg. A mért eredmények kilenc helyszínen stagnáló tendenciát mutatnak, csökkenés egyetlen vizsgált mintavételi helyen sem mérhető.
Rusvai Miklós szerint
Magyarországon jelenleg légzőszervibetegség-járvány tapasztalható, aminek nagyjából a háromnegyedét továbbra is a koronavírus okozza, a maradékért pedig a különböző náthavírusok és az influenza felel.
Az Inforádiónak nyilatkozva a virológus ugyanakkor kiemelte: bár a légzőszervi betegek száma folyamatosan nő, az arány az utóbbi négy hétben változatlan, tehát egyelőre nem beszélhetünk influenzajárványról sem. A szakember kitért az úgynevezett tridémiára is, ami három légúti betegség, a koronavírus, az influenza és az RSV egyidejű terjedését jelöli, és egyre több esetben diagnosztizálják. Rusvai Miklós azonban kiemelte azt is, hogy a tridémia nem egy újfajta vírus, pláne nem vírusok rekombinálódása, csak egy fertőzési forma, amilyen korábban a koronavírus és az influenza kettős fertőzése, az úgynevezett flurona volt. Mint mondta, a rekombinálódásra lehetőség sincsen, hiszen a genetikai információjuk jobban eltér, sehogy a kereszteződés létrejöhetne.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet módszertani ajánlása szerint az RSV óriássejtes vírus – amelynek jellemzője a kislégúti hám gyulladása, ödémája – egyébként igen gyakori a populációban, de megbetegedést jellemzően egy év alatti csecsemőkben okoz, hat hónapos kor alatt jellemző a súlyosabb lefolyás. Éppen ezért ilyenkor mind otthon, mind gyermekközösségekben és egészségügyi intézményekben fontos a higiénés rendszabályok fokozott betartása.
Emellett a fiatal csecsemőket zsúfolt bevásárlóhelyekre, tömegrendezvényre vinni a téli, gyakori légúti megbetegedésekkel terhelt időszakban nem javasolt, valamint a nagyobb családi összejöveteleken is csak egészséges hozzátartozóknak ajánlatos részt venni.
Borítókép: maszkot viselő ápoló a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított központi intenzív osztályon a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban, Székesfehérváron (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)